Ako vybrať sušiak na bielizeň?

Každá domácnosť rieši otázku, ako sušiť bielizeň. Niektorí volia sušičku, iní sa držia klasického spôsobu vešania bielizne na sušiak. Tým ale výber nekončí. V dnešnej dobe nájdete na trhu od samostatne stojacich cez otočné záhradné sušiaky až po doplnkové modely na uteráky a utierky. A siahnuť môžete aj po vyhrievaných elektrických modeloch. Ktorý sušiak na bielizeň sa ale najlepšie hodí do vašej domácnosti?

Každá domácnosť rieši otázku, ako sušiť bielizeň. Niektorí volia sušičku, iní sa držia klasického spôsobu vešania bielizne na sušiak. Tým ale výber nekončí. V dnešnej dobe nájdete na trhu od samostatne stojacich cez otočné záhradné sušiaky až po doplnkové modely na uteráky a utierky. A siahnuť môžete aj po vyhrievaných elektrických modeloch. Ktorý sušiak na bielizeň sa ale najlepšie hodí do vašej domácnosti?

Doba čítania 10 min.
David, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať sušiak na bielizeň podľa typu

Stojanový

Tento bežne známy sušiak môže byť označovaný aj ako pultový, pretože svojou konštrukciou pripomína stôl. Stojanový sušiak na bielizeň možno väčšinou zložiť spolu s dvoma vyklápacími krídlami a po usušení bielizeň uložiť. Podľa kvality spracovania ho môžete preniesť aj na záhradu alebo balkón.

Okrem klasickej pultovej konštrukcie existuje aj vertikálna poschodová verzia pripomínajúca regály. Takýto variant býva pojazdný na kolieskach a vďaka radeniu do výšky šetrí priestor.

  • Dobré rozpätie

  • Prenositeľnosť

Stojanové sušiaky na bielizeň

Vonkajší

Prakticky sa tiež jedná o stojanový sušiak, tentoraz však určený na záhradu. Vonkajšie sušiaky na bielizeň bývajú otočné a pevne ukotvené v zemi buď pomocou vrtu, alebo zaliatím do betónu.

Prichytenie do zeme pomocou kotviaceho držiaka je možné pomerne ľahko otáčaním zavŕtať do zeme. Ďalším variantom, tiež v zemi, je zaobstaranie rúrky, do ktorej sa zakaždým stojan sušiaku vsunie. Tento flexibilný variant oceníte napríklad pri kosení trávnika. O niečo komplikovanejšia, zato vo výsledku najpevnejšia, je možnosť zaliatia betónom. Súčasťou balenia je dutá rúrka alebo kotviaci systém, ktorý sa zalieva betónom do jamy. Nevýhodou tohto usadenia je trvalé nemobilné umiestnenie.

  • Veľké rozpätie pre mnoho bielizne

  • Náročná manipulácia

Vonkajšie sušiaky na bielizeň

Stropný

Stropný sušiak na bielizeň je však potrebné vŕtať, a to hneď dvakrát – nosnú časť a prichytenie šnúr, ktoré si podľa potreby ľahko stiahnete. Väčšinou sa jedná o doplnkový variant na usušenie pár kusov, ale nájdete aj plne výsuvné varianty, napríklad nad vaňu, ktoré ponúknu až 10 metrov šnúr.

  • Ideálne do malých priestorov

  • Nutné privŕtať

Nástenné

Nástenné sušiaky na bielizeň je rovnako ako stropné nutné privŕtať k stene. Systém na vešanie bielizne sa u tohto typu rôzni a nedá sa povedať, ktorý je najlepší. Patria medzi ne napríklad zvinovacie sušiaky na bielizeň a bežne sa stretnete aj s harmonikovým, vysúvacím, alebo teleskopickým.

  • Ideálne do malých priestorov

  • Nutné privŕtať

Nástenné sušiaky na bielizeň

Elektrické

Skôr doplnkovým pomocníkom budú elektrické sušiaky na bielizeň, ktoré pripomínajú špeciálne tvarované radiátory. Tento vyhrievaný typ využijete najmä vo vlhkých bytoch, ale aj kedykoľvek mimo vykurovacej sezóny na usušenie vlhkej utierky alebo uteráka. Naraziť môžete aj na vyhrievané stojanové modely, ktoré je možné používať samostatne, alebo so zapojením do zásuvky.

  • Rýchle usušenie bielizne

Elektrické sušiaky na bielizeň

Malé závesné

Jednoduchým variantom, vhodným najmä na sušenie spodnej bielizne alebo ponožiek, sú závesné sušiaky so štipcami. Pomocou háčika ich zavesíte na strop či inú konštrukciu. Tieto typy využijete aj pri cestovaní, campingu a iných vonkajších aktivitách, kde potrebujete usušiť menšiu várku bielizne.

  • Ľahko prenositeľné

  • Pre malý objem ľahkej bielizne

Vaňové

Ďalším doplnkovým typom sú vaňové sušiaky na bielizeň, ktoré sa skladajú z dvoch častí. Tie sú prepojené do špičky stredovým kĺbom. Po roztvorení sušiak oprite o protiľahlé okraje vane a skvele využijete napríklad na sušenie mokrých uterákov.

Vaňové sušiaky na bielizeň

Ďalej sa na našom trhu stretnete aj s ďalšími rôznymi prevedeniami, ako napríklad:

  • Balkónové sušiaky na bielizeň

  • Kúpeľňové sušiaky na bielizeň

  • Sušiaky na zábradlie

Výber sušiaku na bielizeň podľa parametrov

Rozmery

Veľké byty zrejme nepotrebujú premeriavať každý centimeter sušiaku, naopak menšie priestory môžu vyžadovať obstaranie iného ako voľne stojacieho variantu, ktorý v rozloženom stave dosahuje okolo 170 cm šírky (s hĺbkou 60 cm, výškou 90 cm). V zloženom stave sa potom šírka pohybuje okolo 60 cm (s hĺbkou medzi 4 až 8 cm, výškou okolo 130 cm).

Ak premýšľate, kde v zime skladovať otočný záhradný sušiak, nezabudnite overiť jeho rozmery v zloženom stave. Tie sa pohybujú okolo 180 cm na výšku, s hĺbkou 12 cm a šírkou 12 cm. Rozložený sušiak by vás potom nemal na záhrade príliš obmedzovať, jedno rameno dosahuje približne 180 až 200 cm.

Hmotnosť

Pokiaľ budete sušiak často prenášať, skontrolujte tiež jeho hmotnosť. Vnútorné stojanové sušiaky dosahujú maximálne 5 kg. Tieto ťažšie modely sú väčšinou vyrobené z ocele. Najťažšie bývajú záhradné sušiaky na bielizeň s približne 4–6 kg, pevnejšia konštrukcia však môžu dosiahnuť aj 18 kg. Vždy záleží na použitých materiáloch a type konštrukcie.

Skladnosť

Sušiak na bielizeň väčšinou nepoužívate každý deň, a preto sa oplatí skladací sušiak na bielizeň, ktorý je možné uložiť na miesto, kde nebude prekážať. Pevné sušiaky nemožno nijako zložiť a preto si pri ich nákupe na ne musíte vyhradiť dostatok miesta, jedná sa predovšetkým o niektoré nástenné modely a pochopiteľne elektrické sušiaky.

Materiál

Medzi najčastejšie materiály patrí oceľ, ľahký hliník a plast. U vnútorných rozkladacích sušiakov môžu byť z kovu tiež šnúry, vonkajšie modely majú šnúry z textilu alebo z pogumovaného textilu, ktorý môžete v prípade zašpinenia jednoducho utrieť mokrou handričkou. Ako už bolo povedané, oceľové a hliníkové konštrukcie sú o dosť pevnejšie ako plastové a v prípade hliníka ani nemusíte počítať vyššou hmotnosťou.

Nosnosť

Pokiaľ sa zmieňujeme o materiáli, prakticky popisujeme aj nosnosť. Tá sa väčšinou pohybuje od 5 do 30 kg. Všeobecne najstabilnejšie sú potom sušiaky, ktoré sa montujú do steny, alebo do zeme. Hodnoty nosnosti však nenájdete pri každom modeli a preto je postačujúce sa riadiť informáciou o počte práčok, prípadne dĺžkou šnúr.

Užitočná výbava a vlastnosti

  • Zaťahovanie šnúr - pri niektorých modeloch záhradných otočných sušiakov je možné zatiahnuť šnúry, ktoré sa opäť pri každom rozložení natiahnu. Vďaka tomu zostávajú stále čisté. Vysúvacie šnúry využijete napríklad aj pri stropných modeloch, ktoré sa skladajú z dvoch častí. Prvá časť obsahuje navinovacie šnúry a druhá kotvenie.

  • Nastavenie výšky - na to, aby sa vám bielizeň vešala pohodlne, perfektne poslúži možnosť ergonomického nastavenia výšky.

  • Možnosti ukotvenia - kotvenie do zeme sa vykonáva pomocou spomínaného vrtu, alebo do betónu. Niektoré modely sú určené na ukotvenie na stenu, vďaka tomu je sušiak pomerne stabilný. Nevýhodou je zložitejšia montáž a zásah do steny. V prípade kúpeľne tak hrozí poškodenie keramického obkladu.

  • Očká na zavesenie ramienok - užitočnou extra funkciou sú drobné očká na zavesenie ramienok. Tie využijete najmä v prípade, keď často periete šaty, košele, saká a iné kusy odevu, pri ktorých je sušenie na ramienku žiaduce.

  • Kolieska - samostatne stojace sušiaky môžu byť pre ľahšiu manipuláciu vybavené aj kolieskami. Bielizeň môžete vešať priamo pri práčke a potom sušiak preveziete napríklad na balkón. Kolieskami bývajú najčastejšie vybavené vertikálne poschodové sušiaky.

  • Ochranný obal na sušiak - dodáva sa k niektorým záhradným sušiakom. Slúži na ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

  • EasyClip systém - špeciálny systém na jednoduché upevnenie drobných kusov bielizne, ako sú ponožky alebo vreckovky, bez použitia štipcov. Ide o zabudované štipce.

Často kladené otázky

Čím viac členov domácnosti, tým častejšie budete prať. Množstvo bielizne na sušiaku určuje dĺžka šnúr, ktorú ale nenájdete uvedenú vždy. Namiesto toho sa niekedy pre prehľadnosť uvádza, koľko pracích cyklov sušiak pojme. Klasické domáce zvládnu väčšinou jednu až dve bežné várky, tie zodpovedajú približne 10 metrom šnúr. Najviac pojmú vonkajšie sušiaky, ktoré ponúknu až 6 várok bielizne.

Najdôležitejšiu úlohu zohráva to, kam hodláte sušiak umiestniť. V prvom rade teda, či hľadáte vonkajší, alebo vnútorný variant, pričom pri vonkajšom variante zohľadňujte aj jej sezónnosť. Na vonkajších sušiakoch môžete sušiť bielizeň len za teplého počasia. Pokiaľ prší alebo je zima, bude sa vám hodiť ešte domáci sušiak. Pokiaľ sa stretávate s nedostatkom priestoru, zamyslite sa, či by pre vás nebol východiskom niektorý z navrtávaných modelov (nástenný, alebo stropný). Ak naopak často sušíte veci na balkóne, zvážte nástenný vychádzací model.

Ak opomenieme fakt, že najlepšie je sušiť bielizeň na čerstvom vzduchu, musíme sa premiestniť do dobre vetranej miestnosti. Častou chybou je sušenie bielizne priamo v kúpeľni. Tá ale sama o sebe býva najvlhším miestom celého bytu, preto tu bielizeň rýchlejšie zatuchne, a navyše môže zapríčiniť vznik plesní. Sušiak ďalej umiestňujte tak, aby mal okolo seba dostatok miesta na prúdenie vzduchu, nie priamo k stene, taktiež nie bezprostredne ku kúreniu.

Pri boji s prílišnou vlhkosťou nielen pri sušení bielizne vám môže pomôcť kvalitný odvlhčovač vzduchu Ak bývate v panelovom byte, môžete vyskúšať spoločnú sušiareň, ktorá často býva k dispozícii. V niektorých starších bytoch však táto spodná miestnosť sama bojuje s vlhkosťou, preto by ste na usušenie mohli čakať oveľa dlhšie. Sušenie môže sčasti ovplyvniť aj spôsob prania. Pokiaľ vám to materiál bielizne dovolí, využite záverečné žmýkanie na vysoké otáčky. K celému praciemu cyklu tiež môžete pridať odstreďovanie naviac, čím sa zbavíte prebytočnej vody.